Вітамін А – група природних речовин (ретинол, ретиналь та ін.), які виявляють вітамінні властивості. Не розчиняються у воді, добре розчиняються в жирах. Компоненти вітаміну А проявляють неоднакову біологічну активність. Ретинол надає загальну дію на організм, забезпечуючи нормальний ріст і розвиток.
Ретинал грає важливу роль в забезпеченні функцій зору. В цілому на різних стадіях авітамінозу по вітаміну А спостерігаються гемералопія ( “куряча сліпота”), ксерофтальмія (атрофія залозистого апарату, сухість і зроговіння епітелію очей) і кератомоляція (гнійний розпад рогівки в результаті бактеріальної інфекції). Крім пошкодження очей при нестачі вітаміну А спостерігаються сухість та лущення шкіри, ламкість волосся і нігтів, передчасна сивина, сухість всіх слизових. Знижується опірність до інфекцій, і як наслідок, з’являються ячмені, фурункули, вугри, трахеїти, бронхіти і запалення легенів. У дітей, крім зазначених симптомів, зупиняється ріст.
Основні джерела: риб’ячий жир, печінка, вершкове масло, яєчний жовток, молоко. У продуктах рослинного походження присутній провітамін А (каротин), з якого в кишечнику утворюється вітамін А. Багаті каротином морква, томати, червоний перець, жовта ріпа, шпинат, абрикоси, обліпиха, горобина та ін.
Добова потреба: 1-1,5 мг; для дітей і вагітних – вдвічі більше.