Учителям варто терпиміше ставитися до того, що діти на уроках заглядають в телефони та планшети. Більш того, ці девайси потрібно активніше використовувати при освоєнні нового матеріалу.
Чим корисний гаджет
В одному з досліджень Центру вивчення інновацій в освіті 85% опитаних учнів розповіли дослідникам, що в їхній школі не можна користуватися мобільними пристроями на уроках. Проте, педагогічному співтовариству варто переглянути своє ставлення до гаджетам, вважають вчені. На те є кілька причин.
По-перше, смартфони та планшети вже не викреслити із життя сучасного підлітка. Діти одночасно живуть в двох світах: реальному та віртуальному, навіть на уроці. Викладачі забороняють, а діти все одно заходять в кишенькові комп’ютери.
По-друге, зараз вже напрацьовані формати ефективного навчання за допомогою гаджетів. Серед таких форматів, наприклад:
- BYOD (Bring Your Own Device – «Принеси свій пристрій»). Учням пропонують використовувати на заняттях свій гаджет для пошуку інформації, перегляду відеоматеріалів.
Плюси формату: Школярі отримують інформацію у звичній для них формі (через відео, статті, чати) і охочіше навчаються. Вони впевненіше орудують власною освітою й за межами класу.
- Формат «перевернутого класу» (flipped classroom). Вивчення матеріалу й виконання завдань відбувається в протилежному стандартному уроку послідовності. Удома учні через інтернет переглядають теоретичну частину, запропоновану викладачем, часто в форматі мультимедіа. На уроці ж робляться практичні завдання.
Плюси формату: Це дає більше часу на спілкування вчителя та учня в класі й на роботу в групі. Учні, що захворіли, легше включаються в навчання: Відеолекція містить всю необхідну інформацію по темі. Крім того, до такого ресурсу завжди можна повернутися напередодні іспитів.
- E-learning: електронне навчання. Це вже не окремі технології, а створення цілісної середовища, яка включає навчання за допомогою мобільних пристроїв (mobile learning, або m-learning) й навчання на основі інтернет-технологій (web-based training, WBT).
Плюси формату: Можна вчитися дистанційно: консультуватися та отримувати оцінки. Можливо й самоосвіта, наприклад, через масові відкриті онлайн-курси – MOOCs.
При частому використанні смартфона вдома чи на уроках для захисту гаджета від механічного пошкодження рекомендовано використовувати чехол та захисне скло, що можна придбати в інтернет магазині.
Діти вибирають кишенькові комп’ютери
Підлітки частіше виходять в Мережу через особисті пристрої, причому навіть вдома. Так відповіли 50% опитаних. Ще по 25% використовують для виходу в інтернет гаджети й стаціонарний комп’ютер відповідно.
На тлі новеньких смартфонів та планшетів шкільні комп’ютери і ноутбуки (нерідко застарілі) сильно програють. Вони не дають тих можливостей спілкування й пошуку інформації, які є у персональних пристроїв. Та й доступ до шкільної техніці є найчастіше тільки на уроках інформатики. А смартфон – завжди під рукою.
У такій ситуації школі гріх не скористатися корисними опціями кишенькових комп’ютерів дітей. Тим більше, що більшість школярів за допомогою смартфонів одночасно вирішують кілька завдань. Так, 70% респондентів сказали, що вони під час уроку використовують цей девайс для ігор, спілкування в соціальних мережах і прослуховування музики. І рівно стільки ж – 70% – за допомогою гаджета на заняттях переглядають освітній контент. (Це були два різних питання, а не відповідь на одне питання – про цілі використання смартфонів).
По суті, школярі зі смартфонами просто переносять в школу звичний для них «формат» багатозадачності – поєднання різних видів діяльності. Сьогодні навіть дошкільнята можуть одночасно дивитися мультики на комп’ютері, грати в ігри в телефоні і слухати музику. Працюють відразу кілька каналів сприйняття, а життя не ділиться на онлайн та офлайн.
Паралельна реальність
Життя онлайн (наприклад, перебування в соцмережах) у підлітків не варто вважати такою собі «окремою територією», з’ясували вчені. Навпаки, онлайн- і офлайн-спілкування перетікають одне одного. Для дітей, у всякому разі, різкого «вододілу» тут немає.
В ході дослідження школярів просили вести щоденник онлайн- і офлайн-подій. До першої групи належали епізоди, коли дитина користувався гаджетом або комп’ютером (бродив по інтернету, спілкувався в соціальних мережах тощо). У другій групі перераховувалися події, не пов’язані ні з якими пристроями.
Втім, є свого роду «червоні зони», коли підліток сам відмовляється від втечі в паралельну реальність, уточнюють дослідники. Наприклад, якщо відбувається щось важливе під час спілкування з друзями або в школі йде цікавий / складний урок.
Девайси не знижують успішність
У ЗМІ часто звучить думка про те, що гаджети відволікають дітей під час уроків, що впливає на успішність. Здавалося б, це логічно. Однак в дослідженні такого зв’язку (між досягненнями учнів та інтенсивністю використання девайсів на уроці) не виявлено.
Вчені перевірили, чи дійсно мобільні телефони, а саме розважальні додатки, – це «перевага умовних трієчників», які раніше рахували ворон на уроці, дивилися у вікно, а тепер занурені в свої гаджети. Але така кореляція не визначена. І відмінники, і хорошисти, і трієчники, коли їм стає нудно, переключаються на екран смартфона. Школярі використовують девайс й для того, щоб знайти навчальну інформацію ». Тобто всі підлітки в цьому плані «мобільні та автономні».
Дещо інше стоять тільки учасники олімпіад. Вони рідше заглядають в смартфони на уроках, оскільки готуються до предметних олімпіад та максимально залучені в навчання на уроці.
Вето на планшети гальмує прогрес
На тлі постійної присутності гаджетів в житті дітей школа мало зауважує корисні можливості мобільних пристроїв. Такий консерватизм впливає на три найважливіші аспекти шкільного життя:
- Страждають відносини учнів й педагогів, діти гірше сприймають школу й менше хочуть вчитися. Заборони на смартфони, по суті, демонструють відрив школи від реальності, небажання вести діалог з учнями. Діти, зі свого боку, звикають ігнорувати шкільні правила. Зростає їх відчуження від школи.
- Інновації в освіті пробуксовують. Вчителі, які застосовують нові навчальні технології на уроці, виявляються «білими воронами» у викладацькому колективі. Їм важко працювати.
- Освіту повільніше змінюється на краще.
У той же час, деякі ознаки зміни позиції школи в наявності. Викладачі та учні частіше використовують електронну пошту для спілкування, вчителі задають домашні завдання, які потрібно виконувати онлайн або з використанням інтернету, відзначили дослідники.