Як навчитися грати на гітарі

Уміння грати на гітарі люди цінують з кінця XVIII століття – нова мода почалася з моменту появи інструмента. Якщо ви до цих пір не навчилися грати, зараз саме час взяти в руки себе, потім гітару, освоїти ази – і виступити (інакше навіщо все це). 

Обзаведіться гітарою

Навряд чи на Землі є людина, яка навчилася грати на гітарі без самого інструменту (хоча провальні спроби напевно були). Так що без класичної 6-струнної гітари вам не обійтися. На ній ви освоїте базові техніки, які потім допоможуть перейти і на 7-струнний інструмент, і на басуху, і на електрогітару. Та хоч на банджо. Зверніть увагу: класична гітара і акустична – не одне й те саме. У акустичних несиметрична дека, вузький гриф, а струни – металеві (на класику ставлять нейлонові). Акустика – теж відмінний інструмент, але братися за нього варто тільки після класики.

Ціна гітари залежить від бренду і, головне, від матеріалу: чим деревина якісніша, тим кращий звук. Найдешевші гітари зроблені з фанери, тому звучать вони погано і зовсім не надихають. Дорогі інструменти за десятки тисяч гривень- теж не наш варіант, хоч і звучать вони відмінно. Початківці гітаристи успішно тренуються на моделях простіших, які коштують від 2000 до 4000 гривень. Hohner HC-06, Washburn C40, Stagg C542 і Yamaha C40 – по співвідношенню ціна/якість вони поза конкуренцією. Вибирайте гітару в музичному офлайн-магазині: там ви потримаєте інструменти в руках і вирішите, на якому буде приємніше займатися. Керуйтеся внутрішнім чуттям і не соромтеся просити допомоги у консультанта. А ось купувати гітару краще в інтернет-магазинах: зазвичай ціни там нижчі.

Купіть струни і ще дещо

Заводські струни, які вже стоять на гітарі, треба змінити на нові. Вони бувають нормального натягу (Normal tension) і високого (High tension). Чим сильніший натяг, тим дзвінкіший і соковитіший звук. Однак на перших порах вам потрібні «нормальні» струни: їх легше притискати до грифу гітари. Хороші струни коштують близько 180 гривень за комплект. Також знадобляться тюнер для налаштування (≈ 250 грн), стійка під гітару (≈ 400 грн), щоб вона не валялася на підлозі, і чохол (≈ 1500 рублів), який захистить інструмент при перенесенні.

Налаштуйте гітару

Потім ви зможете робити це на слух, але зараз скористайтеся тюнером, який купили в магазині. А якщо не купили, є онлайн-сервіси, правда, точність у них гірша.

Вивчіть кілька акордів

Знаєте, скільки існує акордів? Їх тисячі, і до понеділка вам потрібно вивчити всі. Жартуємо. Почніть з тих, які є практично в будь-який пісні. Наприклад, Am, Dm, C, G. Акорди записують за допомогою аплікатури:

Букви зверху – назви нот. Вертикальними лініями позначають струни: крайня зліва – шоста, найтовстіша; крайня праворуч – перша. Горизонтальні лінії – лади. Кола над «струнами» означають, що затискати їх не треба, але вони повинні звучати. Хрестик же каже: «Цю струну взагалі не чіпаємо, вона мовчить». Номери в кружочках – пальці лівої руки (якщо ви правша): перший – вказівний, четвертий – мізинець. Щоб взяти Am, першим пальцем затисніть другу струну на першому ладу. Другим пальцем – четверту струну на другому ладу. Третім – третю на другому. Вдарте правою рукою по всіх струнах, крім шостий, адже над нею «хрестик». Кожна струна повинна звучати чисто, без деренчання. Якщо звук брудний – притисніть струни сильніше. А коли все вийде, розберіть ще кілька акордів:

Навчіться грати боєм

Бій – це коли ви торкаєтеся струн великим або вказівним пальцем правої руки. Бій складається з власних фізичних зусиль кисті вниз і вгору. При грі важливо зберігати рівний ритм, тому з самого початку тренуйтеся під метроном: один удар – один рух руки. Спробуйте базовий бій (V – рух вниз, А -вгору, — – пауза):

бій: V-A-V-A-V-A-V-A- (і далі по колу)

рахунок: 1 і 2 та 3 і 4 і

Змінюючи послідовність рухів, ви можете зробити бій цікавішим і музичнішим:

бій V  V-A-A-V-A-V- (і далі по колу)

рахунок 1 і 2 та 3 і 4 і

Звучить крутіше, ніж базовий, правда?

Вивчіть першу пісню

Чотирьох акордів, які ви вже знаєте, досить, щоб розучити «Зірку на ім’я Сонце» групи «Кіно». Послухайте, як її грають гітаристи на YouTube, і спробуйте самі. Починайте дуже повільно…

Починайте грати повільно, особливу увагу приділяйте чистоті звуку і рівному ритму. Як тільки ваші пальці навчаться вчасно і правильно займати позиції на струнах, поступово збільшуйте швидкість. Якщо хочете вивчити інші пісні, то акорди, аплікатури і слова шукайте на тематичних сайтах.

Виберіть свій шлях

Перший крок ви вже зробили. Щоб розвиватися далі, у вас є два варіанти: продовжувати вчитися самостійно або знайти викладача. Хоча б перший час потрібен наставник: він буде стежити, щоб ви все правильно робили, і поправляти, якщо щось піде не так. Нюансів багато: посадка, постановка рук, почуття ритму і так далі. Приватні репетитори беруть від 200 гривень на годину, а ціна місяця гітарних курсів починається від 2400 гривень. Або ж можна скористуватися онлайн уроками на гітарі, що обійдуться у приблизно від 1200 грн за 90 днів. Щоб вибрати школу або викладача, сходіть на кілька пробних занять і виберіть кращий для себе варіант. Якщо ви все-таки впевнені, що впораєтеся самі, дивіться безкоштовні відеоуроки, качайте мобільний додаток-тренажер Yousician і займайтеся кожен будній день мінімум по годині і по 2-3 години у вихідні.

Виступайте вже!

Через кілька місяців наполегливих занять вам захочеться відчути, як це – грати для людей. Всі музиканти кажуть, що найбільший кайф саме в цьому. Якщо ви записалися на курси, вашим першим виступом стане звітний концерт (в більшості шкіл вони проходять регулярно). Але і без цього можливостей зіграти перед аудиторією – маса. Виступите для друзів на пікніку або дачі. Або виберіть теплий день і пограйте в улюбленому парку. А якщо відчуваєте, що готові до цього випробування, тримайте шлях на «вільні мікрофони» – зустрічі для початківців музикантів і поетів, де можна безкоштовно виступити перед публікою.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Related Post

Плюси та мінуси електронних підручниківПлюси та мінуси електронних підручників

Ми живемо в прогресуючому 21 столітті, в якому інформаційна революція відкрила нову еру – еру комп’ютерів, електронних гаджетів, смартфонів, інтернету. Світ стрімко змінюється на наших очах. Ще вчора ми стояли

Навіщо нам потрібно подорожувати: 5 причинНавіщо нам потрібно подорожувати: 5 причин

Більшість з нас живе за сценарієм «дім-робота-дім», відволікаючись від буденних проблем лише на вихідних, хоча і ці два рятівних дня часто бувають завантажені справами. Ми постійно тримаємо в голові різноманітної

Як навчитися читати більше книжок?Як навчитися читати більше книжок?

Книги – це джерело знань, здатне привести вас до успіху, має позитивну дію на діяльність мозку і просто може позбавити від негативних емоцій. Але навіть такі очевидні плюси читання не